DİYABETİN ÖNLENMESİ VE TEDAVİSİNDE TARÇIN

tarihinde yayınlandıMAKALELER içinde yayınlandı

Diyabet dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmakta. Ülkemizde her 100 kişiden 11’i bu hastalıkla baş etmeye çalışıyor araştırmalara göre.  Durum böyle olunca da diyabet tedavisiyle ilgili sürekli yeni araştırmalar yapılıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda diyabetin önlenmesi ve tedavisi konusunda öncelik yaşam tarzının değiştirilmesi. Aynı zamanda bazı besinlerin bu hastalığa iyi geldiği ve beslenme alışkanlığının değiştirilmesinin faydalı olacağı da bilinen bir gerçek. Diyabetin 2. tipinde her ne kadar genetik yatkınlık da olsa dengeli beslenme ve yapılacak düzenli egzersizlerle hastalık engellenebilir.

 

Besin maddeleri arasında diyabetin gelişimini geciktirdiğine inanılan maddeler mevcuttur. En güçlü adaylardan bir tanesi de tarçındır. Tarçının en çarpıcı yararı kan şekerini kontrol edebilmesidir. Örneğin; günde yarım çay kaşığı tarçının şeker hastalarında kan şekerini anlamlı olarak düşürdüğü, trigliserid ve kötü kolesterol (LDL-kolesterol) düzeylerinde azalmaya yol açtığı gösterilmiş.

 

Biz de tarçının diyabet üzerine etkilerinin neler olduğunu görelim.

  • Tarçın kan şekerini düşürmede yardımcı olur.
  • Tarçın çayı veya toz tarçın kan şekerini düşürmede yardımcı, insülin hassasiyetini artırmada
  • Şeker metabolizmasını yaklaşık 20 kat kadar hızlandırmaktadır. Bu etki kan şekerinde düşmeye yol açmaktadır.
  • Ayrıca tarçın ani şeker yükselmelerini önlemesini ve insülin hormonunun daha etkili bir şekilde kullanılmasında katkı yapar.
  • Bilindiği gibi insülin hormonu kan şekerini düzenler ve tarçının kimyasal yapısı da insülinle benzerlik gösterir bu da tarçının insülin gibi görev yapmasını sağlamaktadır.
  • Proantrosiyanidin denilen tarçının içinde bulunan bir bioflavanoid, yağ hücrelerinde insülin etkinliğini artırmaktadır.

Tarçın baharatlar içerisindeki en güçlü antioksidanlardan biridir.. Araştırmalara göre en az dokuz adet antioksidan ihtiva etmekte.  Oksitlenme  çoğu hastalığa sebep olabilmekte ve tarçın, da oksitlenmeye karşı sistemin güçlenmesine yol açmaktadır. Oksitlenme şeker hastalarında da önemli bir sorundur. Damar yapısının bozulmasında oksitlenme dengesinin bozulması rol oynamaktadır. Tarçının içinde bulunan polifenoller önemli bir antioksidan maddedir. Bu da fazla kilolu ve şişmanlarda açlık şekerini düşürmekte ve insülinin etkinliğini artırmaktadır.

 

Yukarıda anlatılanlardan anlaşılacağı gibi tarçın diyabette çok önemli bir besin olarak görev yapmaktadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki düzenli bir yaşam, egzersiz ve doğru diyet programıyla tarçının yararlı etkilerinin görülmesi kolaylaşır.