HAMİLEYKEN FAZLA KİLOLU OLMAK, DOĞUM AĞIRLIĞI VE ANNENİN YAŞININ ÇOCUKLUK DÖNEMİ KANSERLERİNE ETKİSİ

tarihinde yayınlandıMAKALELER içinde yayınlandı

Bilimsel araştırmalarda bugüne kadar çocukluk çağı kanserlerine ilişkin önlenebilir risk faktörlerine dair bir bilgi bulunmuyordu. Amerikalı araştırmacıların gerçekleştirdiği yeni bir çalışmada bu konuya ışık tutulmuş oldu.

 

Bebekler ve çocuklar özellikle anne karnında, erken yaşam risklerine karşı savunmasızdır. Dolayısıyla, annenin hamilelik sırasında bu risklere maruz kalması, çocuğun kanser dahil bir çok hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır. Yapılan bu araştırmada, annenin hamilelik döneminde obez olmasının çocukluk çağı kanser gelişimde önemli bir rolü olduğu bulunmuştur.

 

Çocuklarda kanser nadir görülse de, ABD’de çocuk ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biridir. 15 yaşından küçük çocuklarda tüm kanserlerin görülme sıklığı 100.000’de 16.4’tür.

Her ne kadar 1970’ten 2012’ye kadar çocukluk çağı kanseri ölüm oranları % 63 oranında düşse de, ABD’de her yıl yaklaşık 1.790 çocuk kanserden ölmektedir.

 

Yapılan bu araştırmaya göre, çocukluk çağı kanserine yol açan nedenler şu şekilde bulunmuştur;

 

  • Annenin hamilelikte obez olması (BMI 40’ın üzerinde); normal kilodaki annelere kıyasla yeni doğan çocuklarının kanser ve lösemi geliştirme riskinin daha yüksek olmasına neden olur.

 

  • Annenin hamilelikten önce 90 kilo üzerinde olması, çocuğun lösemi olma riskini %46 arttırmaktadır.

 

  • Yeni doğan bebeğin olması gereken ağırlıktan fazla olması da ileride lösemi olma riskini arttırmaktadır.

 

  • Yaşlı annelerin çocuklarında çocukluk çağı kanseri ve lösemi görülme riski yüksektir.

 

  • Hem düşük, hem de yüksek doğum ağırlıkları veya gebelik yaşı için küçük veya büyük olmak, akut miyeloid lösemi ve Wilmas tümörü dahil olmak üzere tüm çoklu çocukluk çağı kanserleri ile ilişkilendirilmiştir.

 

  • Annenin medeni durumu ve sigara içmesi, kanser riski ile ilişkili bulunmamıştır.

 

 

Yapılan araştırma sonucunda annenin kilo kontrolünün bebeğin gelecekteki sağlığını koruyacağının tartışmasız bir gerçek olduğu ortaya çıkıyor.

 

 

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31107539