KIŞIN ENERJİK OLMANIN 7 YOLU

tarihinde yayınlandıMAKALELER içinde yayınlandı

Gün içerisinde sürekli esniyor ve kendinizi yorgun mu hissediyor sunuz? Kahve içmek yeterli gelmiyor ve canınız tatlı mı çekiyor?

 

Günlerin kısalmaya başladığı, havaların soğuduğu ve bu nedenle daha çok karbonhidrat tüketmek istediğimiz günlerde, beslenmenize ve günlük rutininize dikkat etmenizde fayda var!

 

Her şeyden önce demir eksikliği anemisi, hipoglisemi veya teşhis edilmemiş bir hipotiroidi probleminiz var mı emin olun. Eğer yoksa size aşağıda sıraladığımız basit ama etkili 7 öneriyi uygulamanız faydalı olacaktır.

 

  • KAHVALTI YAPIN

 

Her sabah kahvaltı yapmaya özen gösterin. Gün boyu dinç ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Kahvaltıyı atlamak, gün içerisinde daha çok atıştırmanıza neden olabilir ve gece yeme ataklarınızı tetikleyebilir. Kahvaltıda tek başına meyve, simit, poğaça gibi basit karbonhidratlar tüketmemeye dikkat edin. Bunlara ek olarak kahvaltınızda yumurta, peynir gibi protein kaynaklarına yer verin.

 

  • HAREKET EDİN

 

Sürekli aynı pozisyonda oturmak, hareketsiz kalmak enerjinizi düşürmeye neden olur. Mümkünse haftada 3-4 gün egzersiz yapmaya özen gösterin. Egzersiz yapmak, vücudunuzda serotonin yani mutluluk hormonu salgılanmasına neden olur. Ayrıca yoga ve meditasyon gibi egzersizler de gün boyu dingin ve sakin hissetmenize yardımcı olacaktır.

 

  • SU İÇİN

 

Yorgunluk ve baş ağrısı gibi sorunlarınız varsa yeterli su içtiğinizden emin olun. Yeterli su içtiğinizi anlamak için idrarınızın rengine bakın. Açık sarı ve berrak renkte ise iyi, koyu sarı renkte ve bulanık ise vücudunuz susuz kalmış demektir.

 

  • SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR YİYİN

 

Özellikle ikindi saatlerinde ve akşam yemeğinden sonra canınız tatlı mı çekiyor? Bu gibi zamanlarda paketli gıdalara yönelmek yerine, sağlıklı atıştırmalıklar tercih edin. Elinizin altında meyve, kuruyemiş, süt, yoğurt gibi pratik yiyecekleri tutun.

 

  • BASİT KARBONHİDRATI AZALTIN

 

Kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesine bağlı olarak karbonhidratlı besinlere yönelimimiz artar. Çok fazla karbonhidrat ağırlıklı öğünler tüketmek, vücutta uyku, yorgunluk ve dikkatsizliğe sebep olmaktadır. Artan karbonhidrat ihtiyacınızı beyaz ekmek, pilav, makarna gibi basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlardan, yani tam buğday unlu ekmek, bulgur, tam tahıllı makarnadan karşılayabilirsiniz. Artan tatlı ihtiyacınızı ise taze ve kuru meyvelerden yana kullanabilirsiniz.

 

  • EĞLENCELİ MÜZİKLER DİNLEYİN

 

Arabada, sporda, işe veya okula giderken enerjik müzikler dinleyin. Sevdiğiniz müziklere yüksek sesle eşlik etmek, kendi başınıza şarkı söylemek modunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır.

 

  • POZİTİF İNSANLARLA GÖRÜŞÜN

 

Farkında olmasanız da etrafınızdaki insanların olumlu ya da olumsuz enerjileri size geçmektedir. Bu nedenle daha çok, enerjik ve pozitif insanlarla vakit geçirmeye ve bu tarz ortamlarda bulunmaya özen gösterin.