LİMON VE LİMONLU SU GERÇEKTEN MUCİZEVİ ŞEKİLDE KİLO VERMEYİ SAĞLAR MI?

tarihinde yayınlandıMAKALELER içinde yayınlandı

 

Limonun yağların düşmanı olduğu söylentisi sizin de çok karşınıza çıkmıştır. Günümüzde çok duyulan diyetlerde bile limonun yağlardan kurtulmaya yardımcı olduğu söyleniyor. Peki bu söylentiler ne kadar doğru?  Yiyecek ve içeceklerde sürekli kullandığımız limon gerçekten de kilo kaybına yardımcı oluyor mu?

Limon birçok vitamin, mineral ve fitokimyasal denilen bileşikleri bol miktarda içermektedir.Özellikle bolca C vitamini bulundurur.C vitamini yağ oksidasyonunun gerçekleşebilmesi için gerekli olan karnitin üretimi için gereklidir. Bu nedenle de  vücutta bazı etkileri olabilir.

‘Amerikan Klinik Beslenme Dergisinde’ yayınlanan bir araştırmaya göre C vitamini eksikliği olmayan kişilerin egzersiz sırasında daha fazla yağ yaktığı saptanmıştır. Yani kişilerin vücudundaki C vitamini seviyesi yağ yakımını etkilemektedir. Araştırmacılar tarafından C vitamini ve vücut kitle indeksi  arasında bir bağlantı olduğu ve yeterli C vitamini alan kişilerde vücut kütle indeksi seviyesinin daha düşük olduğu söylenmektedir.

Bu araştırmadan çıkarmamız gereken sonuç  şu şekildedir: C vitamini tek başına yağ yakımını sağlamaz ancak egzersiz sırasında yeterli C vitaminine sahipseniz yağ yakımınız daha iyi olur.

Bu araştırmalar oldukça ilgi çekici olsa da bu konuda kesin bir sonuca varmak doğru değildir. Limon veya C vitaminin kilo kaybıyla ilişkisi hakkında kesin şeyler söylemek için daha çok araştırma yapılmalıdır.

LİMONLU SUYUN VÜCUDA ETKİLERİ

Limonlu su adı üstünde olduğu gibi soğuk veya sıcak suya eklenen limonun oluşturduğu içecek. Bu içeceğin vücutta sindirimi iyileştirmek,odaklanmayı sağlamak ve enerji seviyesini arttırmak gibi olumlu etkilerinin olduğu söylenmekte. Gelin bir de bu içeceği biz inceleyelim.

Limonlu Su Tok Kalmanızı Sağlayabilir

Zayıflamak isteyen kişiler genellikle günlük içtiği su miktarına dikkat ederler. Bunun sebeplerinden biri kalorisi olmamasına rağmen tokluk hissi oluşturmasıdır. Yapılan araştırmalarda kahvaltı öncesi içilen su kahvaltı sırasında tüketilen enerjiyi %13 gibi bir oranda düşürdüğü görülmüştür. Aynı şekilde limonlu su da çok düşük kalorili olduğu için düzenli kullanıldığında vücutta tokluk hissini azaltıp kalori alımını azaltabilir.

Limonlu Su Düşük Kalorilidir

Birçok şekilde hazırlanabilen bu içecek oldukça düşük kalorilidir. Yarım limonla hazırlanan sıcak veya soğuk limonlu su sadece 6 kalori. Bu nedenle portakal suyu veya meyveli soda yerine limonlu suyu tercih etmek hem sizin c vitamini ihtiyacınızı karşılar hem de aldığınız az kalori zayıflamanıza yardımcı olabilir. 1 bardak portakal suyunun 90 kalori,1 şişe meyveli sodanın 70 kalori olduğunu düşünürsek bunlar yerine içilen iki bardak limonlu su bir günde yaklaşık 150 kaloriden kurtarmış olur.

 

Daha sağlıklı bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenmeyi, bol su tüketmeyi unutmayın ve hiçbir besinin mucize etkiler yaratamayacağını aklınızdan çıkarmayın.