DOĞRU TARTILMA ZAMANI NE ZAMAN?

tarihinde yayınlandıMAKALELER içinde yayınlandı

Sabah mı tartılmalıyım yoksa akşam mı? Günde kaç kez tartılmalıyım? Daha doğrusu tartılma sıklığının kilo vermeme bir katkısı var mı? Hiç tartılmazsam kilo veremez miyim? Bunlar diyet yapanların aklına takılan sorulardır. Siz de bu sorulara takılıyorsanız sorularınıza cevap bulacağınız yer burası…

Öncelikle tartılma sıklığı ne olmalı sorusuna cevap arayalım. Sık tartılmanın ya da uzun aralıklarla tartılmanın etkisi kişiye göre değişir. Tartıdaki sonuç sizi nasıl ve ne kadar etkiliyorsa buna bağlı olarak verdiğiniz duygusal ve davranışsal tepkileriniz nasılsa bu konuda kendiniz en sağlıklı kararı verecek kişisiniz. Sizin için doğru olan sizi daha iyi hissettirecek olandır.

Tartıldıktan sonra sonuca göre psikolojik olarak etkileniyor, gün boyu huzursuz oluyor ve yeme isteğiniz artıyorsa tartılma aralığının uzun tutulmasında fayda vardır. Hatta belki de hiç tartılmamalıdır.

Sağlıklı sonuç alabilmek için her tartıldığınızda aynı şartları sağlayarak tartıya çıkmak gereklidir.

Bunlar aynı saatte, aynı kıyafette ya da kıyafetsiz, aç karınla tartılmak gibi faktörlerdir. Kadınlar içinse ayda bir kere menstrüasyon  döngüsünün aynı noktasında en sağlıklı ölçüm zamanıdır. Kedinize bir zaman belirleyin örneğin reglinizin bitiminden 7 gün sonrayı seçebilirsiniz. Tartılırken mümkünse kıyafetsiz ya da her seferinde aynı kıyafetle olmanız daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

Ne zaman tartıdan uzak durulmalı?

Gözünüzü açar açmaz kendinizi tartının üzerinde buluyorsanız,  akşam yatmadan önce,  her yemekten önce ve sonra tartıya çıkıyorsanız,

Ruh haliniz tartıda gördüğünüz sayıya göre şekilleniyorsa,

Örneğin tartıdaki sayı beklentinizin üstündeyse depresif bir ruh haline bürünüyorsanız,

Ya da tersi bir durumda yeme atağı ortaya çıkıyorsa,

Tartılmadan duramıyorsanız, sürekli aklınız kilonuzdaysa ve hep tartıda gördüğünüz sayıya takılıp duruyorsanız,

Tartılma sonucunuza bağlı olarak kendinizi  ‘’iyi’’ ya da ‘’kötü’’ hissediyorsanız,

Tartılma sıklığınız konusunu bir kez daha gözden geçirmeli ve aranıza biraz daha mesafe koymalısınız.